لیزیک در مقابل جراحی آب مروارید چگونه است؟

دکتر مینا اوجانی | جراح و متخصص چشم کرج | بهترین متخصص جراحی چشم کرج

لیزیک در مقابل جراحی آب مروارید چگونه است؟

تفاوت لیزیک و جراحی آب مروارید

چیزی که ما از زمان راه‌اندازی  به عنوان منبع مصرف‌کننده دریافت کرده‌ایم این است که به نظر می‌رسد بسیاری از افراد لیزیک و جراحی آب مروارید را اشتباه می‌گیرند (به عنوان مثال، افراد مبتلا به آب مروارید اغلب می‌پرسند که آیا باید برای کمک به کاهش بینایی خود لیزیک انجام دهند). این قابل درک است، زیرا لیزیک و جراحی آب مروارید شباهت هایی با هم دارند. اما حقیقت این است که آنها دو روش متفاوت هستند که به روش‌های کاملاً متفاوتی برای اصلاح بینایی عمل می‌کنند. برای از بین بردن برخی از سردرگمی‌ها، فکر کردم این پست را صرف مقایسه لیزیک و جراحی آب مروارید کنم.

چگونه آنها متفاوت هستند؟

لیزیک لایه بیرونی چشم (قرنیه) را تغییر شکل می دهد تا نحوه تمرکز چشم بر روی شبکیه را تغییر دهد. در مقابل، جراحی آب مروارید درمانی است که برای عدسی چشم اعمال می شود. عدسی طبیعی چشم برای بیماران آب مروارید کدر می شود. در طی جراحی، عدسی کدر برداشته می شود و با یک لنز مصنوعی (عدسی داخل چشمی) به نام IOL جایگزین می شود.

دکتر مینا اوجانی  بهترین فوق تخصص شبکیه در کرج  و  جراح و متخصص چشم کرج را از اینجا بشناسید.

لیزیک به طور معمول در هر دو چشم در یک جلسه انجام می شود، در حالی که جراحی آب مروارید معمولاً در دو روز جداگانه برای چشم راست و چپ انجام می شود. لیزیک توسط بیمه بازپرداخت نمی شود، اگرچه می توان از یک حساب پس انداز انعطاف پذیر (FSA) برای پرداخت آن استفاده کرد. از طرفی عمل جراحی اولیه آب مروارید تحت پوشش بیمه قرار می گیرد. (بیماران می‌توانند زنگ‌ها و سوت‌های اضافی را انتخاب کنند، اما این موارد اضافی باید از جیب خود پرداخت شود، درست مانند لیزیک. (هزینه خارج از جیب جراحی آب مروارید می‌تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد اگر شما یک IOL یا جراحی لیزری ممتاز را انتخاب کنید. )

دکتر مینا اوجانی | جراح و متخصص چشم کرج | بهترین متخصص جراحی چشم کرج

چگونه آنها یکسان هستند؟

هر دو روش از لیزر برای انجام حداقل برخی از مراحل جراحی استفاده می کنند.

به عنوان مثال، لیزیک تمام لیزری، از دو لیزر استفاده می شود: یک لیزر فمتوثانیه برای ایجاد فلپ قرنیه و یک لیزر اگزایمر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می شود. برای جراحی آب مروارید از لیزر فمتوثانیه برای برداشتن عدسی طبیعی از چشم استفاده می شود.

هر دو روش بعد از جراحی دید بسیار خوبی را برای بیماران فراهم می کند، اغلب ۲۰/۲۰ یا بهتر. و هر دو روش تحت بی حسی موضعی در حالی که بیمار بیدار است انجام می شود. هر عمل نسبتا سریع است و کمتر از ۱۵ دقیقه برای انجام آن نیاز دارد، اگرچه لیزیک با کمتر از ۵ دقیقه در هر چشم کمی سریعتر انجام می شود. در نهایت و شاید مهم‌تر از همه، عملاً هیچ زمان بهبودی برای این روش‌ها وجود ندارد.

اینستاگرام دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم در کرج کلیک کنید.

آیا می توان عمل لیزیک و آب مروارید را روی همان چشم انجام داد؟

از آنجایی که لیزیک روی قرنیه و جراحی آب مروارید روی عدسی انجام می شود، امکان انجام هر دو عمل روی یک چشم وجود دارد. لیزیک معمولاً در سنین پایین‌تر برای اصلاح نزدیک‌بینی، آستیگماتیسم یا دوربینی انجام می‌شود. جراحی آب مروارید معمولاً چند سال بعد انجام می شود، زمانی که عدسی طبیعی کدر شده و باید با لنز مصنوعی جایگزین شود.

دکتر مینا اوجانی | جراح و متخصص چشم کرج | بهترین متخصص جراحی چشم کرج
دکتر مینا اوجانی | جراح و متخصص چشم کرج | بهترین متخصص جراحی چشم کرج

آیا تا به حال از آنها با هم استفاده می شود؟

در واقع آنها هستند. این زمانی اتفاق می افتد که عدسی طبیعی با یک لنز مصنوعی جایگزین شود، اما دید کاملاً کامل نیست. سپس عمل لیزیک – یا به طور معمول PRK – روی قرنیه انجام می شود تا مقدار کمی از فوکوس باقی مانده پس از جراحی آب مروارید اصلاح شود. با این حال، این روش ترکیبی کمتر و کمتر اتفاق می افتد زیرا فناوری IOL به طور چشمگیری بهبود یافته است و احتمال کمتری وجود دارد که بینایی بیمار به طور کامل توسط جراحی آب مروارید اصلاح نشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مواردی که باید در نظر بگیرید تا تصمیم بگیرید که آیا این جراحی برای شما مناسب است.

لیزیک در مقابل جراحی آب مروارید چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول