مراحل مختلف رتینوپاتی دیابتی در طول زمان چگونه است؟

رتینوپاتی دیابتی

مراحل مختلف رتینوپاتی دیابتی در طول زمان چگونه است؟

رتینوپاتی دیابتی

مدت زمان مطالعه: ۶ دقیقه

اگر پس از غربالگری چشم دیابتی، رتینوپاتی دیابتی در شما تشخیص داده شد، تغییر شیوه زندگی و درمان می تواند احتمال پیشرفت مشکل را کاهش دهد.

مراحل اصلی رتینوپاتی دیابتی در زیر توضیح داده شده است. شما لزوماً همه اینها را تجربه نخواهید کرد.

مرحله ۱: رتینوپاتی پس زمینه

این بدان معنی است که برآمدگی های کوچک (میکروآنوریسم) در رگ های خونی پشت چشم شما (شبکیه) ظاهر شده است که ممکن است مقدار کمی خون نشت کند. این در افراد مبتلا به دیابت بسیار رایج است.

دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم کرج ، فلوشیپ شبکیه و لیزر ، نفر اول آزمون فلوشیپ و فوق تخصص شبکیه از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای رتبه برتر بورد چشم پزشکی کشور و تخصص چشم از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای بسیاری از افتخارات دیگر می باشد که در رتینوپاتی دیابتی چشم تجربه و سابقه ی درخشانی را رقم زده اند.

در این مرحله:

بینایی شما تحت تأثیر قرار نمی گیرد، اگرچه در خطر بیشتری برای ایجاد مشکلات بینایی در آینده هستید

شما نیازی به درمان ندارید، اما باید مراقب باشید تا از بدتر شدن مشکل جلوگیری کنید – در مورد پیشگیری از رتینوپاتی دیابتی بیشتر بخوانید

اگر هر دو چشم شما تحت تأثیر قرار گیرند، احتمال بدتر شدن بینایی شما بیشتر است.

رتینوپاتی دیابتی
رتینوپاتی دیابتی

مرحله ۲: رتینوپاتی پیش پرولیفراتیواین

بدان معنی است که تغییرات شدیدتر و گسترده تری در شبکیه دیده می شود، از جمله خونریزی در شبکیه. در این مرحله: این احتمال وجود دارد که در نهایت بینایی شما تحت تأثیر قرار گیردمعمولاً به شما توصیه می شود برای نظارت بر چشمان خود هر ۳، ۶، ۹ یا ۱۲ ماه یکبار نوبت های غربالگری مکرر داشته باشید.

مرحله ۳: رتینوپاتی پرولیفراتیواین

بدان معناست که رگ های خونی جدید و بافت اسکار روی شبکیه شما تشکیل شده است که می تواند باعث خونریزی قابل توجهی شود و منجر به جدا شدن شبکیه شود که در آن شبکیه از پشت چشم دور می شود.

 


پیشنهاد مطالعه: جراحی آب مروارید کرج


در این مرحله:

خطر بسیار بالایی وجود دارد که بتوانید بینایی خود را از دست بدهیددرمان برای تثبیت دید شما تا حد امکان ارائه می شود، اگرچه بازیابی بینایی از دست رفته امکان پذیر نخواهد بود.ماکولوپاتی دیابتیدر برخی موارد، رگ‌های خونی در بخشی از چشم به نام ماکولا (ناحیه مرکزی شبکیه) نیز می‌توانند نشت یا مسدود شوند.

این به عنوان ماکولوپاتی دیابتی شناخته می شود.

 اگر این مورد شناسایی شد:

این احتمال وجود دارد که در نهایت بینایی شما تحت تأثیر قرار گیردممکن است به شما توصیه شود که آزمایشات تخصصی بیشتری برای نظارت بر چشمان خود انجام دهیدممکن است به متخصص بیمارستان ارجاع داده شوید تا در مورد درمان هایی که می تواند به جلوگیری از بدتر شدن مشکل کمک کند، صحبت کنیددرباره درمان رتینوپاتی دیابتی بیشتر بخوانید.

اگر آزمایش غربالگری چشم دیابت داده اید، نامه ای مبنی بر داشتن یکی از موارد زیر برای شما ارسال می شود: بدون رتینوپاتی – این بدان معناست که هیچ نشانه ای از رتینوپاتی پیدا نشده است و شما باید ۱۲ ماه دیگر در نوبت بعدی غربالگری خود شرکت کنید.

رتینوپاتی پس زمینه – به این معنی است که شما مرحله ۱ رتینوپاتی دارید و باید در ۱۲ ماه آینده در نوبت بعدی غربالگری خود شرکت کنید. اگر دیابت شما به خوبی کنترل نشود، ممکن است زودتر دیده شویددرجات رتینوپاتی قابل ارجاع – این بدان معنی است که شما به رتینوپاتی مرحله ۲ یا ۳ یا ماکولوپاتی دیابتی مبتلا هستید و باید آزمایشات بیشتری انجام دهید یا در مورد درمان های احتمالی به متخصص ارجاع دهید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر به صفحه درباره ما مراجعه نمایید.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام  و کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم در کرج کلیک کنید.

مراحل مختلف رتینوپاتی دیابتی در طول زمان چگونه است؟

یک نظر برای “مراحل مختلف رتینوپاتی دیابتی در طول زمان چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول