تنبلی چشم چیست؟

درمان تنبلی چشم

تنبلی چشم چیست؟

درمان تنبلی چشم

مدت زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

 

اصطلاح پزشکی تنبلی چشم “آمبلیوپی” است. آمبلیوپی زمانی اتفاق می‌افتد که مغز یک چشم را ترجیح می‌دهد، اغلب به دلیل دید ضعیف در چشم دیگر. در نهایت، مغز شما ممکن است سیگنال های چشم ضعیف یا “تنبل” شما را نادیده بگیرد. این وضعیت می تواند منجر به اختلال بینایی و از دست دادن درک عمق شود.

چشم آسیب دیده شما لزوماً متفاوت به نظر نمی رسد، اگرچه ممکن است در جهات مختلف “سرگردان” شود. این جایی است که اصطلاح “تنبل” از آنجا می آید. این عارضه معمولاً فقط یکی از چشمان شما را تحت تأثیر قرار می دهد، اما در شرایط خاص، بینایی هر دو چشم شما تحت تأثیر قرار می گیرد.

توجه به این نکته مهم است که تنبلی با چشم ضربدری یا برگشته یکسان نیست. به آن حالت استرابیسم می گویند. با این حال، استرابیسم می تواند منجر به تنبلی چشم شود اگر چشم ضربدری شما بسیار کمتر از چشم غیر متقاطع شما استفاده شود.

اگر آمبلیوپی درمان نشود، از دست دادن موقت یا دائمی بینایی ممکن است رخ دهد. این می تواند شامل از دست دادن درک عمق و دید سه بعدی باشد.

علائم تنبلی چشم چیست؟

تشخیص تنبلی چشم ممکن است سخت باشد تا زمانی که شدید شود. علائم هشدار دهنده اولیه عبارتند از:

 • تمایل به برخورد با اشیاء در یک طرف.
 • چشمی که به درون یا بیرون سرگردان است.
 • چشم هایی که به نظر می رسد با هم کار نمی کنند.
 • درک عمق ضعیف.
 • دوبینی.
 • چشمک زدن.

علت تنبلی چشم چیست؟

آمبلیوپی با مشکلات رشدی در مغز شما مرتبط است. در این مورد، مسیرهای عصبی در مغز شما که بینایی را پردازش می کنند، به درستی عمل نمی کنند. این اختلال زمانی رخ می دهد که چشمان شما به مقدار مساوی از آن استفاده نمی کنند.

دکتر مینا اوجانی جراحی زیبایی پلک کرج ، فلوشیپ شبکیه و لیزر ، نفر اول آزمون فلوشیپ و فوق تخصص شبکیه از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای رتبه برتر بورد چشم پزشکی کشور و تخصص چشم از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای بسیاری از افتخارات دیگر می باشد که در درمان تنبلی چشم تجربه و سابقه ی درخشانی را رقم زده اند.

درمان تنبلی چشم
درمان تنبلی چشم

تعدادی از شرایط و عوامل می توانند باعث شوند که شما به یک چشم بیشتر از چشم دیگر تکیه کنید. این شامل:

 1. استرابیسم ثابت یا چرخش یک چشم.
 2. ژنتیک یا سابقه خانوادگی آمبلیوپی.
 3. سطوح مختلف بینایی در هر یک از چشمان شما.
 4. آسیب به یکی از چشمان شما در اثر ضربه.
 5. افتادگی یکی از پلک های شما.
 6. کمبود ویتامین .A
 7. زخم قرنیه یا اسکار.
 8. جراحی چشم.
 9. اختلال بینایی، مانند نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم.
 10. گلوکوم، فشار بالا در چشم است که می تواند منجر به مشکلات بینایی و نابینایی شود.
 11. چشمی که کمتر استفاده می کنید با گذشت زمان ضعیف تر (“تنبل”) می شود.

 


پیشنهاد مطالعه: آب مروارید چیست؟

تنبلی چشم چگونه تشخیص داده می شود؟

آمبلیوپی معمولا فقط در یک چشم اتفاق می افتد. هنگامی که برای اولین بار رخ می دهد، والدین و کودکان اغلب متوجه این بیماری نمی شوند. انجام معاینات معمول چشم در دوران نوزادی و کودکی مهم است، حتی اگر هیچ علائم ظاهری مشکلات چشمی را نشان ندهد.

انجمن بینایی سنجی آمریکا توصیه می کند که کودکان در ۶ ماهگی و ۳ سالگی معاینه چشم را انجام دهند. پس از آن، کودکان باید هر ۲ سال یکبار یا بیشتر از سن ۶ تا ۱۸ سالگی امتحانات معمول را دریافت کنند.

چشم پزشک شما معمولاً یک معاینه استاندارد چشم را برای ارزیابی بینایی هر دو چشم شما انجام می دهد. این شامل یک سری آزمایشات است، مانند:

شناسایی حروف یا اشکال در نمودار.
با هر چشم و سپس هر دو چشم خود نوری را دنبال کنید.
از پزشکتان بخواهید با یک دستگاه ذره بین به چشمان شما نگاه کند.
از جمله موارد دیگر، پزشک وضوح دید، قدرت عضلات چشم و میزان تمرکز چشمان شما را بررسی خواهد کرد. آنها به دنبال چشم سرگردان یا تفاوت بینایی بین چشمان شما خواهند بود. برای اکثر تشخیص های آمبلیوپی، معاینه چشم تنها چیزی است که لازم است.

 

تنبلی چشم چگونه درمان می شود؟

درمان بیماری های زمینه ای چشم موثرترین راه برای درمان آمبلیوپی است. به عبارت دیگر، شما باید به رشد طبیعی چشم آسیب دیده خود کمک کنید. اقدامات اولیه درمانی ساده است و ممکن است شامل عینک، لنزهای تماسی، چسب های چشمی، قطره های چشمی یا درمان بینایی باشد.

هر چه زودتر درمان شوید، نتیجه بهتری خواهید داشت. با این حال، اگر آمبلیوپی شما در سنین بالاتر تشخیص داده شود و درمان شود، ممکن است بهبودی همچنان امکان پذیر باشد.

درمان تنبلی چشم
درمان تنبلی چشم

عینک / لنزهای تماسی

اگر به دلیل نزدیک‌بینی یا دوربینی به آمبلیوپی مبتلا هستید، یا آستیگماتیسم در یک چشم دارید، ممکن است عینک اصلاحی یا لنزهای تماسی تجویز شود.

چسب چشم

استفاده از چسب چشم روی چشم غالب می تواند به تقویت چشم ضعیف شما کمک کند. پزشک شما احتمالاً بسته به شدت آمبلیوپی شما توصیه می کند که این پچ را ۱ تا ۲ ساعت در روز بپوشید. این پچ به توسعه ناحیه مغزی شما که بینایی را کنترل می کند کمک می کند.

قطره چشم

قطره ممکن است یک یا دو بار در روز استفاده شود تا دید شما در چشم سالم شما تیره شود. مانند یک چسب چشم، این شما را تشویق می کند که از چشم ضعیف تر خود بیشتر استفاده کنید. این جایگزینی برای پوشیدن پچ است.

عمل جراحی

اگر چشم‌های ضربدری یا چشم‌هایی دارید که در جهت مخالف هستند، ممکن است نیاز به جراحی روی عضلات چشم خود داشته باشید.

چشم انداز

اگرچه آمبلیوپی در برخی موارد می تواند منجر به اختلال بینایی یا نابینایی شود، معمولاً بسیار قابل درمان است، به خصوص زمانی که زود تشخیص داده شود. اگر فکر می کنید ممکن است شما یا فرزندتان آمبلیوپی داشته باشید، با پزشک صحبت کنید.

دکتر مینا اوجانی  جراح و متخصص چشم کرج ، فلوشیپ شبکیه و لیزر ، نفر اول آزمون فلوشیپ و فوق تخصص شبکیه از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای رتبه برتر بورد چشم پزشکی کشور و تخصص چشم از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای بسیاری از افتخارات دیگر می باشد که در درمان تنبلی چشم تجربه و سابقه ی درخشانی را رقم زده اند.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر به صفحه درباره ما مراجعه نمایید.

مشاهده صفحه اینستاگرام  و کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم در کرج کلیک کنید.

 

تنبلی چشم چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول